Tuniská kuchyně

Dovolená Tunisko

Tuniská kuchyně v průběhu historického vývoje země přebírala řadu prvků z arabské, italské, francouzské a turecké kuchyně. Pokrmy jsou složeny hlavně ze zeleniny, oliv, ryb, kuřecího, skopového nebo hovězího masa. Pije se místní červené a bílé víno, pálenka z fíků tzv. bouda, káva, mátový čaj.

Mezi typicky tuniské pokrmy a speciality patří kuskus, doulma, odjja, tajine atd. Kuskus se připravuje v páře a je to speciální krupice, která se servíruje jako příloha buďto k masu nebo k zelenině. Pokrm doulma chutná skvěle. Jedná se o dýni, která je plněná mletým masem, cibulí a vajíčkem. Odjja jedinečně voní a lahodně chutná. Do tohoto pokrmu se přidává koriandr. Masové ragú neboli tajine se vaří se spoustou zeleniny, koření a cibule. Dále se zde podávají speciality jako čapátí, mluchayyu, chakchouku.
K tradičním sladkostem patří magroudh či chalva. Magroudh je velmi sladký dezert, jenž obsahuje nejen med, ale také datle či sezam. Obvykle se prodává ve stáncích a prodavači jej váží. Toto druh pečiva vydrží opravdu dlouho a přitom stále chutná výtečně. Chalva se vyrábí v nejrůznějších příchutích. Tento sladký pamlsek je ozdoben ještě pistáciemi a prodává se taktéž na váhu.